Wybór okien - co jest ważne? Co warto wiedzieć?

Wybór okien na rynku

Zakup stolarki to jeden z największych wydatków ponoszonych w trakcie budowy domu. Wybór okien na rynku jest bardzo szeroki – zarówno ze względu na dostępne technologie, modele produktów, sposób montażu jak i liczbę dostępnych wykonawców.

W trakcie poszukiwań porównujesz oferty wielu producentów w nadziei na znalezienie tego jedynego dostarczającego wymarzony produkt. Niestety, bardzo łatwo wpaść w pułapkę zestawiania ze sobą ofert nieporównywalnych. Być może zniechęcona/y brakiem możliwości podjęcia jednoznacznej decyzji, zdecydujesz się na opcję najtańszą, która nie zawsze jest tą najkorzystniejszą. W efekcie cały proces zabiera bardzo dużo czasu, a pomimo Twojego zaangażowania nie zawsze udaje się dokonać właściwego wyboru.

O co pytać przy zakupie okien? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien, aby dokonać wyboru świadomego i dającego satysfakcję? Co wziąć pod uwagę w ocenie systemów, aby wybrać ten najwłaściwszy? Wybór okien nie musi być trudny, przekonaj się o tym sam!

Wybór okien to inwestycja na lata, warto dokonać świadomego wyboru!

Okna do domu – najważniejsze parametry

 • Współczynnik przenikania ciepła

  Współczynnik U dla okien określa, jak dobrze okna chronią nas przed warunkami zewnętrznymi. Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym mniej energii w postaci ciepła opuści nasz dom przez dane okno. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli o najlepszej izolacyjności są to tak zwane okna energooszczędne. Współczynnik takich okien jest niższy niż U = 0,9 W/(m2K).

 • Ilość szyb

  Obecnie na rynku do wyboru są pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe. Zgodnie z Warunkami Technicznymi na rok 2021 okna dwuszybowe mogą być stosowane w nowych budynkach jedynie w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 16oC, natomiast w pozostałej części budynku należy zamontować okna trzyszybowe. Okna z trzema szybami osiągają najniższe współczynniki przenikania ciepła.

 • Grubość profili okiennych oraz liczba komór

  Grubość profili okiennych ma wpływ na izolacyjność cieplną okna oraz sztywność jego konstrukcji. Najważniejszą cechą określającą profile okienne jest głębokość zabudowy (np. 73 mm, 82 mm, 90 mm). Grubość profilu wiąże się bezpośrednio z liczbą komór (między 3 a 8) i wpływa na właściwości eksploatacyjne stolarki, a w szczególności na energooszczędność.

 • Ramka międzyszybowa (dystansowa)

  Oddziela od siebie poszczególne powierzchnie szyb i łączy je w strefie brzegowej oraz uszczelnia gaz mieszczący się pomiędzy szybami. Może być wykonana w wersji podstawowej z aluminium lub w wersji energooszczędnej z tworzywa sztucznego (ciepła ramka), co poprawia współczynnik przenikania ciepła całego okna o nawet 10%. Zastosowanie ciepłej ramki znacząco ogranicza efekt wykraplania się pary wodnej na obrzeżach szyby.

Okna - co ważne poza dobrymi parametrami?

Okucia

Okucia to wszystkie metalowe elementy znajdujące się w ramie okna oraz skrzydle. Zaliczają się do nich zawiasy, ograniczniki wychyłu, zasuwnice, klamka oraz systemy antywłamaniowe.

Okucia pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim odpowiadają za szczelność okna. Mają również wpływ na łatwość otwierania, zamykania i uchylania okna oraz możliwość skorzystania z mikrowentylacji. Okucia w dużej mierze wpływają na jakość produktu, jego trwałość oraz komfort użytkowania.

Od tego jaki rodzaj okuć wybierzemy, zależy, jak będą otwierały się nasze okna. Do wyboru mamy rozwieralne, które pozwolą otworzyć okno na oścież i uchylne umożliwiające jedynie na odchylenie skrzydła. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak okucia łączące obie funkcje, czyli rozwieralno-uchylne.

Sposób montażu

Przy wyborze okien skupiamy praktycznie całą uwagę na parametrach technicznych oraz estetyce okien. I oczywiście są to bardzo istotne kwestie,  ponieważ decydują o tym, jak dużo pieniędzy będziemy wydawać na ogrzewanie oraz jak będzie wyglądać elewacja budynku. Należy jednak pamiętać o tym, że sposób montażu również ma wpływ na te kwestie. Okno o nawet najlepszych parametrach nie będzie spełniało swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane z użyciem właściwych produktów oraz metod uszczelniających. Dlatego montaż okien najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która posiada wyszkolone i doświadczone ekipy monterów.

Firmy świadczące usługi montażowe proponują nam montaż standardowy lub tak zwany „ciepły montaż”. W przypadku drugiej opcji stosuje się dodatkowe metody zabezpieczające substancję uszczelniającą (zazwyczaj pianę) przed wpływem warunków zewnętrznych oraz usuwające mostki termiczne.

Wybór okien jest tak samo ważny jak dobry montaż, bez profesjonalnego montażu okno nie będzie spełniało swoich funkcji.

A więc – jakie okna wybrać?

Jak widzimy, na jakość okien wpływa wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę okna z systemami energooszczędnymi, ponieważ mimo wyższego kosztu inwestycji niosą one coroczne oszczędności na ogrzewaniu oraz większy komfort użytkowania. Należy także pamiętać o tym, że jest to inwestycja na długie lata. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi wiele kwestii stało się jaśniejszych, przez co wybór okien będzie prostszy i bardziej przemyślany. A ostateczna decyzja należy do Ciebie.