Ilość szyb - czyli pakiet dwuszybowy czy pakiet trzyszybowy?

Ilość szyb a izolacyjność

Okna pełnią ważną rolę w bilansie energetycznym domu. Jak wiemy z poprzednich artykułów, najważniejszym parametrem charakteryzującym okna jest współczynnik przenikania ciepła, który określa ich izolacyjność. Do nas należy decyzja o wyborze okien lepiej lub gorzej chroniących przed ucieczką ciepła z domu.

Wybór okien to inwestycja na lata, warto dokonać świadomego wyboru!

Pakiet dwuszybowy

Jeszcze kilka lat temu standardem stosowanym w budownictwie mieszkaniowym były okna wyposażone w tak zwane pakiety dwuszybowe. Pakiet dwuszybowy to nic innego jak dwie tafle szyby (o odpowiedniej grubości) oddzielone od siebie ramką szybową oraz przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym, który pełni rolę izolatora. Takie okna osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie wyższym niż U = 1 W/(m2K). Z tego względu nie spełniają obecnych Warunków Technicznych dla nowego budownictwa. Natomiast znajdują zastosowanie w pomieszczeniach nieogrzewanych, takich jak budynki gospodarcze czy garaże oraz w budynkach słabo ocieplonych. Wspomniane wyżej wymagania techniczne nie dotyczą budynków remontowanych, dlatego pakiety dwuszybowe mogą być również użyte przy wymianie okien starych na nowe.

Pakiet dwuszybowy, okno PCV 5 komór

Pakiet trzyszybowy

Rozwiązaniem obecnie powszechnie stosowanym w budownictwie mieszkaniowym są pakiety trzyszybowe. Wyposażenie okna w dodatkową szybę oraz przestrzeń międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym ma ogromny wpływ na ograniczenie strat ciepła w porównaniu z pakietem dwuszybowym. Co więcej, zastosowanie trzeciej szyby wymusza zwiększenie grubości profilu, a jak dobrze wiemy, to również polepsza izolacyjność całego okna. Warto pamiętać, że okna trzyszybowe redukują ilość ciepła przenikającą z zewnątrz do wnętrza budynku i ma to znaczenie nie tylko w czasie mroźnych dni, ale także latem pozwala nam uniknąć zbytniego przegrzewania pomieszczeń.

Zastosowanie grubszych pakietów najistotniejszą zmianę w przenikalności cieplnej spowoduje w przypadku dużych okien (przeszklenia tarasowe, panoramiczne, drzwi balkonowe, systemy przesuwne). Ze względu na wysoki stosunek powierzchni szyby do powierzchni ramy, współczynnik U dla takich okien może zmaleć nawet dwukrotnie przy zastosowaniu trzech zamiast dwóch szyb. Zdecydowanie należy o tym pamiętać przy wyborze okien!

Pakiet trzyszybowy, okno PCV 6 komór
Ilość ciepła opuszczająca pomieszczenie przez dany pakiet szybowy
  • Pakiet dwuszybowy

    Okna te mają wyższy współczynnik przenikania ciepła od okien trzyszybowych o nawet 50%. Zgodnie z Warunkami Technicznymi na rok 2021 mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 16 °C.

  • Pakiet trzyszybowy

    Okna z 3 szybami nazywane są energooszczędnymi. Mają najniższe osiągane współczynniki przenikania ciepła i wpływają na oszczędzanie energii cieplnej. Standard, który jest wymagany według Warunków Technicznych na rok 2021.

Dodatkowe wyposażenie

Dla uzyskania dodatkowych efektów pakiety szybowe można uzupełnić w różnego rodzaju powłoki, np. przeciwsłoneczne chroniące pomieszczenie przed przegrzewaniem się lub niskoemisyjne selektywnie przepuszczające promieniowanie cieplne i tym samym umożliwiające uzyskanie darmowej energii z promieniowania słonecznego w zimie przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła.

Okno PCV wyposażone w pakiet dwuszybowy oraz standardową ramkę.
Drewniane okno, w którym zostały zastosowane pakiet dwuszybowy i standardowa ramka.
Okno PCV, które składa się z pakietu trzyszybowego oraz ciepłej ramki.

Podsumowanie

Reasumując, wybór okien to decyzja na wiele lat, dlatego warto zgłębić temat nim postanowimy dokonać zakupu. Dobór odpowiedniej ilości szyb powinien być rozważony oddzielnie dla pomieszczeń o różnym zastosowaniu. Należy wziąć pod uwagę temperaturę, jaką chcemy utrzymać wewnątrz pomieszczenia oraz stan jego ocieplenia (ściany, sufit i podłoga). Cena inwestycji w pakiet trzyszybowy będzie wyższa od ceny okna z dwiema szybami, jednak przyniesie nam realne oszczędności na ogrzewaniu. W końcu nie bez powodu okna z pakietem trzyszybowym nazywane są oknami energooszczędnymi 🙂