Czy opłaca się oszczędzać na

instalacji fotowoltaicznej?

Czy warto szukać najniższej ceny?

I tak, i nie. Instalacja fotowoltaiczna nie powinna kosztować „milionów”, ponieważ to inwestycja, która ma dla nas zarabiać. Dlatego też czas zwrotu fotowoltaiki powinien być możliwie krótki. Jednak jest to instalacja elektryczna, która będzie założona na naszym domu lub blisko niego przez wiele lat. Ważnym więc jest, aby była wykonana na dobrych podzespołach, które dadzą nam gwarancję bezpieczeństwa przez wszystkie lata pracy. Czy opłaca się więc oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej? Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi ułatwimy Wam odpowiedź na to pytanie.

Fotowoltaika to inwestycja na lata, która ma dla nas zarabiać - czy warto oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej?

Co składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od tych mniej widocznych, jednak bardzo ważnych elementów:

1. GWARANCJA

A właściwie szansa na jej otrzymanie. Obecnie na rynku jest ogromny popyt na instalacje fotowoltaiczne. Dlatego też pojawiło się wiele nowych firm, które widzą w tym duży potencjał na szybki zysk. Jak wiemy z doświadczenia, spora część takich firm proponuje niskie ceny, aby zwiększyć sprzedaż, a gdy boom na fotowoltaikę się skończy, firmy znikną razem z nim.

Firmy istniejące na rynku od wielu lat dają gwarancję, że nie zamkną się, gdy popyt na instalacje minie. Do tego będą dbały, aby jakość montażu była na najwyższym poziomie, ponieważ firmie będzie zależało na utrzymaniu dobrej renomy na rynku. Również szansa na otrzymanie serwisu czy gwarancji będzie dużo większa w takim przypadku.

2. ZABEZPIECZENIA

Jak wiemy, z prądem nie ma żartów. Dlatego stosowanie zabezpieczeń jest konieczne i należy na to zwrócić szczególną uwagę. Na rynku istnieje wiele firm produkujących takie zabezpieczenia – od nas zależy wybór producenta. Od tego wyboru zależy nasze bezpieczeństwo przez kolejne 25 lat, dlatego ważne jest, aby wybrać zabezpieczenia certyfikowane i przetestowane, polecane przez specjalistów. Wiodącymi producentami zabezpieczeń elektrycznych dedykowanych dla instalacji fotowoltaicznych są: Citel, Dehn, Phoenix Contact, Noark, Eaton.

Zabezpieczenia elektryczne to ostatnia rzecz, na jakiej powinniśmy oszczędzać w instalacji fotowoltaicznej

3. SKRZYNKI ELEKTRYCZNE

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały (DC), który następnie w inwerterze jest przekształcany w prąd przemienny (AC). Dlatego należy zastosować zabezpieczenia dla obu prądów. Dobrą praktyką jest stosowanie dwóch oddzielnych skrzynek elektrycznych dla prądu stałego oraz prądu przemiennego. Możliwe jest umieszczenie wszystkich zabezpieczeń w jednej skrzynce, jednak przewody DC oraz AC powinny być doprowadzone oddzielnymi trasami zgodnie z dobrą praktyką inżynierską.

4. ESTETYKA

Nie wszystkim przeszkadza plątanina przewodów na ścianie. Jednak naszym zdaniem każdy specjalista powinien zostawiać pracę tak, aby kolejny mógł ją bez problemu zrozumieć. Dlatego ułożenie przewodów w proste trasy kablowe z dobrym dostępem serwisowym powinno być  standardem. Dodatkowo umieszczenie przewodów w peszlach czy szynach sprawia, że instalacja wygląda bardziej elegancko i przejrzyście.

Estetyczne ułożenie przewodów nie tylko cieszy oko, ale także ułatwia prace serwisowe

5. PANELE

Oczywiście na cenę instalacji duży wpływ ma wybór paneli. Na rynku dostępnych jest wiele modeli od różnych producentów. Możemy wybrać panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne, half-cut, full black lub w srebrnej ramie i wiele innych opcji. Jednak najważniejsza jest gwarancja. Producent udziela dwóch gwarancji na wydajność liniową oraz na produkt. Ta pierwsza wynosi zazwyczaj 25 lat i gwarantuje, że sprawność paneli przez ten czas nie spadnie poniżej pewnej wartości. Natomiast druga gwarancja może wynosić od 12 do 30 lat i obejmuje wady produkcyjne oraz materiałowe.

6. INWERTER

Inwerter, nazywany również falownikiem, to najważniejsze urządzenie, które przekształca prąd stały z paneli w prąd zmienny przystosowany do tego, który mamy w sieci. Wybór odpowiedniego falownika powinien zależeć od tego, czy nasza instalacja jest już instalacją docelową, czy może planujemy ją rozbudować. Aby dobrać odpowiedni model, musimy również zdecydować, czy instalacja będzie leżała na jednej połaci dachu, czy też na wielu. Nie bez znaczenia jest również możliwe występujące zacienienie. Są to kwestie, które musi uwzględnić osoba przeprowadzająca audyt.

Inwerter jest najdroższym urządzeniem, które ma wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej. Jednak jest to serce instalacji, dlatego ważnym jest, aby postawić na sprawdzone rozwiązanie, które da nam gwarancję spokojnej pracy na lata.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem instalacji fotowoltaicznej?

Serwis

Przy wyborze wykonawcy instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzi dana firma. Może mieć to wpływ na szybkość oraz możliwość otrzymania pomocy serwisowej.

Doświadczenie

Przed wyborem dostawcy instalacji fotowoltaicznej może okazać się pomocne zrobienie rozeznania na rynku. Warto sprawdzić, jakie jest doświadczenie danej firmy oraz ilość wykonanych instalacji. Dodatkowym atutem jest prowadzona strona lub profil w mediach społecznościowych, gdzie można obejrzeć zdjęcia z realizacji. Łatwiej zaufać firmie, która cieszy się dobrą opinią, a efekty jej pracy można bez problemu znaleźć w Internecie. 

Audyt

Podpisanie umowy powinien poprzedzić audyt, na którym doradca techniczny sprawdzi warunki panujące u klienta. Należy ustalić miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej, sposób montażu oraz możliwość podłączenia jej do sieci energetycznej. Dlatego koniecznym warunkiem jest także wykonanie pomiarów elektrycznych. Czasami zbyt wysokie napięcie w sieci może powodować niekorzystne warunki do podłączenia instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku instalacja może się często wyłączać a jej roczna produkcja energii prawdopodobnie będzie niesatysfakcjonująca.

Formalności z zakładem energetycznym

Wiele firm oferuje dopełnienie w imieniu klienta wszystkich formalności z zakładem energetycznym. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ od tego zależy, czy w budynku zostanie wymieniony licznik, a instalacja fotowoltaiczna będzie mogła działać i produkować prąd ze Słońca. Dlatego przy podpisaniu umowy należy ustalić ze sprzedawcą, po czyjej stronie leży wypełnienie oraz dostarczenie dokumentacji do zakładu energetycznego.

Chcesz zacząć oszczędzać na prądzie? Zainwestuj w montaż instalacji fotowoltaicznej!

Dogodne finansowanie

Inwestycja w odnawialne źródła energii to krok w stronę ochrony środowiska. Takie działania wspierane są również przez banki, dzięki czemu nabywcy instalacji fotowoltaicznych mogą skorzystać z kredytu ze specjalnym oprocentowaniem. Istnieje również możliwość dostosowania rat kredytu do wysokości miesięcznych rachunków za prąd, dzięki czemu domowy budżet nie odczuje żadnych zmian. Jeśli jesteś zainteresowany takim finansowaniem, należy wybrać firmę, która świadczy kompleksowo usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych, a także jest partnerem handlowym, który załatwi wszystkie formalności związane z udzieleniem kredytu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej przynosi nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale może być także ozdobą dachu
Na gruncie czy na dachu? Zacznij oszczędzać dzięki instalacji fotowoltaicznej tak, jak chcesz!

A więc – czy opłaca się oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej?

Jak widzimy, cena instalacji fotowoltaicznej ma wiele składowych – od wybranych urządzeń, przez części elektryczne, po dostępność różnych udogodnień. Warto przemyśleć taką inwestycję na spokojnie i wybrać zaufanego dostawcę, ponieważ to decyzja na lata. A czy opłaca się szukać najniższej ceny? Ta decyzja należy do Ciebie. Najważniejsze, aby mieć pewność, że wykonawca naszej instalacji fotowoltaicznej ma doświadczenie i zamontuje instalację, która będzie bezpiecznie działała przez wiele lat, a w razie problemów serwis udzieli szybkiej pomocy.

Czy pamiętasz, jak działa instalacja fotowoltaiczna? Jeśli potrzebujesz przypomnienia, zapraszamy do poprzedniego wpisu.